Новини
Във връзка с жалба на гражданин срещу решение на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства, с което е предоставен частичен достъп до информация по реда на Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) в Административен съд – София град е образувано адм.д. № 10696/2021 г.
С решение от 04 януари 2023 г. съдът отхвърли жалбата като неоснователна.
Съдът е приел, че решението на Националното бюро е постановено в съответствие с материалния закон и административно-производствените правила.
Административният съд се е позовал и на разпоредбата на чл. 34ж, ал. 1 от ЗСРС. Редът за защита на правата и законните интереси на гражданите следва да се претендират лично, а не чрез трети лица по реда на ЗДОИ при наличие на законовото ограничение по чл. 37, ал. 1, т. 1 от ЗДОИ.
Решението на съда е окончателно и е влязло в сила в деня на постановяването му.
На 28.10.2022 г. Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства проведе работната среща с органите по чл. 15 от Закона за специалните разузнавателни средства (ЗСРС). Срещата имаше за цел преодоляване на пропуските, които са идентифицирани от надзорните органи, търсенето на решения по поставените проблеми и уеднаквяване на практиката при прилагане на процедурите, разписани в Наказателно-процесуален кодекс и Закона за специалните разузнавателни средства. С представителите на органите по чл. 15 от ЗСРС бяха дискутирани проблеми, обсъдени добри практики и обменени мнения и нови подходи, които да подпомогнат повишаване ефективността от прилагане на специални разузнавателни средства (СРС) и защита конституционните права и свободи на гражданите.
В резултат от проведените дискусии се обединихме около решения, свързани със съдебния контрол по искане, разрешаване и прилагане на СРС:
- да се мотивира невъзможността необходимите данни да бъдат събрани по друг начин или описание на изключителните трудности, с които е свързано събирането им.
- да се мотивира необходимостта от прилагане на оперативните способи.
- да се мотивира продължителността на срока за прилагане.
- в разрешението за използване на СРС не следва да се допуска промяна на правната квалификация на престъплението, за което е направено искането.
- да се спазва 48-часовият срок за произнасяне по искания за използване на СРС.
- престъплението по чл. 321 от НК е самостоятелно основание за искане и разрешаване използването на СРС. Следва да се посочва конкретното изпълнително деяние на престъпната дейност за всяко от лицата, както и да се конкретизира времето и мястото на неговото осъществяване.
Ако са налице данни за вторична престъпна дейност, осъществена в съвкупност с образуване/ръководене/участие в ОПГ, в искането и разрешението следва да се съдържат факти и обстоятелства за тази дейност.
- прилагащата структура да отправя искане до органа по чл. 13 от ЗСРС, с копие до органа по чл. 15 от ЗСРС, да бъдат предприети действия по
чл. 23 от ЗСРС или по чл. 22, ал. 2, т. 2 от ЗСРС по отношение на комуникатор, който не се ползва от лицето, за което е дадено разрешение за използване на СРС. - между първоначалното искане за използване на СРС и искането за продължаване на срока не трябва да има прекъсване. При определяне датата, от която започва продължаването на срока за прилагане на СРС, да не се надвишава максимално допустимия законоустановен срок от 6 месеца (3 години за дейности, свързани с националната сигурност).
- от срока за прилагане на СРС по отношение на определеното лице да се приспада срокът по приложената процедура по чл. 12, ал. 1, т. 4 от ЗСРС за времето, през което същото лице е било контролирано. Информацията да се предоставя от заявителя при искане на основание чл. 12, ал. 1, т. 1 от ЗСРС.
- да се създаде единна информационна система за съдебните актове, постановени по искания за използване на СРС.
Насърчени от обратната връзка, поставените въпроси и направените предложения Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства планира организирането на работна среща и с органите по чл. 13 и чл. 20 от Закона за специалните разузнавателни средства.
Европейската конференция за надзор над разузнавателните служби
Председателят на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства г-н Пламен Колев взе участие на ежегодната среща на Европейската конференция за надзор над разузнавателните служби, която се проведе на 06 и 07 октомври 2022 г. в Лондон. Домакини и организатори на събитието бяха главният комисар на Комисариата по разследващите правомощия (Investigatory Powers Commissioner's Office - IPCO) Sir Brian Levesоn и неговият екип. По време на конференцията се обсъдиха следните теми:
- Сътрудничество в надзорната общност за изграждане на технологична компетентност;- Показатели за поверителност;
- Защита на информацията на чувствителните професии - журналисти и адвокати, и каква е ролята на надзорните органи в тази област;
- Споделяне на информация между държавите;
- Развитието на европейската юриспруденция и ролята на Съвета на Европа.
Председателят на Националното бюро г-н Пламен Колев запозна участниците в конференцията с функциите и правомощията на НБКСРС съгласно Закона за специалните разузнавателни средства, представи Годишния доклад за дейността на Националното бюро за 2021 г. и обясни какви са неговите цели свързани с отчетността и прозрачността на работата на българските правораздавателни служби и службите за вътрешен ред и национална сигурност. Като част от програмата бяха представени и Вътрешните правила за работа на НБКСРС по сигнали за неправомерно прилагане на специални разузнавателни средства и за уведомяване на гражданите във връзка с подадени сигнали. Представен бе аналитичен доклад относно работата на разузнаването на Великобритания и съвместната им дейност с британския надзорен орган. В заключителната сесия на конференция участниците се обединиха около идеята, че е необходимо да бъдат определени общовалидни цели, както и усъвършенстване на законодателството във всяка една държава, член на ЕС, при осъществяването на негласно наблюдение от разузнавателните органи, службите за сигурност и службите за обществен ред с цел защита правата и свободите на гражданите.
Председателят на Националното бюро за
контрол на специалните разузнавателни средства – г-н Пламен Колев
взе участие в третата Европейска конференция на надзорните органи,
която се проведе в гр. Рим, Република Италия на 07 - 08 октомври 2021 г.
Организатори и домакини бяха главния прокурор на Апелативния съд в Рим - г-н Антонио Мура и
главния прокурор на Касационния съд в Рим - г-н Джовани Салви.